Zombi Nedir ve Gerçekte Var Mıdır?

Zombiler gerçekte var olmayan kurgusal şeylerdir. Özellikle de bunu izlediğimiz film ve dizilerde görmemiz mümkündür. İnsanların cesetlerinin tekrar canlanması şeklinde gerçekleşen bir durumdur. Bu kişilere de zombi adı verilmiştir. Bu konuda yazılmış, çizilmiş pek çok şey bulunuyor. Bu olay Zombi Haiti folkloru adı verilen bir durumdan geliyor. Haiti folk kültürü denilen kültürde ölüleri canlandırma büyü ile yapılıyor. Bu yapılan büyü ile istediğiniz ölen kişiyi geri getirebiliyorsunuz. Fakat zombi olarak adlandırdığımız şekilde geri geliyor.

Fakat günümüzde olan zombi karakterlerinin kurgusunda büyü diye bir şey yoktur. Daha çok radyasyon, virüs gibi değişik şeylerle ortaya çıktığı bilinir. Bu şekilde de tasvir edilerek filme, diziye ya da çizgi romanlara işlenir. Zombi kelimesini ilk defa bir şair kullanmıştır. Daha sonralarda ise voodoo zombi kavramı ortaya çıkmıştır. Haiti kültleri arasında bu olay diriltilen insanları konu edinir. Bu olay bir kitap içerisinde anlatılır. Belli bir zamandan sonra artık günlük konuşma diline de bu kelime girmiştir. Zombi kelimesini Türkçede ölmüş ve sonradan dirilmiş olan insan olarak tanımlayabiliriz.

İlk Zombi Filmi Ne Zaman Yapıldı?

1932 yılında Beyaz Zombi adında bir film yapılmıştır. Bu film tür olarak korku filmidir. Film içinde zombiler vardır. Bu zombiler büyünün etkisi altından kalmışlardır. Bu tarihten itibaren yine birkaç zombi filmi yapılmaya devam etmiştir. Günümüze gelindiğinde ise bu türde işlenen filmlerin yanı sıra çok meşhur olan diziler bile çekilmiştir. Zombiler gittikçe farklı bir çizimle farklı görünümler de elde etmiştir.

Zombiler aslında zaman geçtikçe daha modern bir kavram içerisine oturtulmuştur diyebiliriz. Hatta Ben Efsaneyim filmini de izleyebilirsiniz. Bu film zombileri ele alan güzel film önerilerinden bir tanesi olabilir. Zombilerin istilası üzerine kurulu pek çok senaryo da yazılmıştır. Hiçbir gerçekliği olmayan bu durum ne kadar kurgu da olsa bazen insanlar inanabiliyor. Zombiler karakter olarak da oldukça çirkin ve ürkütücü yaratıklardır.  Farklı şekillerde, farklı çizimlerle birçok çeşit zombi örneği görmeniz mümkündür. Bu tür kurgu karakterlerini seven kişiler için film ve dizileri izlemek oldukça keyifli olabilir.