Zippo metalden yapılan ve bittiğinde tekrar doldurulma özelliği olan bir çakmak çeşididir. Manufacturing Şirketi aracılığıyla imalatı yapılıyor. Metalden yapılsa da birçok değişik renk ve çeşitleri bulunuyor.

İlk defa 1933 yılında ortaya çıkan zippo çakmağı, yakarken çıkardığı fermuar sesi efektinden dolayı bu adı aldı. 1936 yılında patenti alınarak çoğaltılmaya başlatıldı. Bu çakmaklar İkinci Dünya Savaşı’nın gerçekleştiği dönemlerde ABD’li askerler tarafından epeyce ilgi odağı oldu. Daha sonra üretimin durdurulma kararı alındı ve ABD ordusunun isteklerine göre baştan üretildi. İlk zamanlar metalden yapılsa da metal sıkıntısı çekildiğinden dolayı çelikten yapılmaya karar verildi. Vietnam savaşının olduğu sıralarda askerler tarafından tercih ediliyordu. Bunun asıl amacı ise nişan amacıyla zippo çakmağı ödül olarak veriliyor olmasıydı. Günümüzde zippolar koleksiyoncular tarafından biriktiriliyor ve onların vazgeçilmezleri konumundadırlar.

Savaşlar bittikten sonra bu çakmaklar şirketlerin reklam yüzü oldular. Zippolar üretilirken üzerine basılan desenlerle ilgili sanat adına birçok çalışma yapıldı. Teknoloji günümüzde her ne kadar değişse de bu çakmağın imalatı her zaman aynı kaldı.

2002’de hedeflenen değişik amaçlar sayesinde üretim alanı genişledi. Bugün hala var olan Zippo Müzesi’nde bu çakmaklar halk için sergilenmektedir. Üstelik insanlar beğendikleri çakmakları da para karşılığında sergiden alabiliyorlar. İlk üretime geçtiği andan bu yana 500 milyondan fazla zippo çakmağı yapılmıştır.

Zippo Çakmak Yakıtı Hakkında Bilgi

Diğer gazlar ile kıyasladığımızda daha akışkan bir yapıdadır. Aslında buna benzin demek daha uygun olacaktır. Hiçbir yakıt türüne benzemeyen zippo yakıtı, temas halinde bulunduğumuz takdirde cildimize zarar verebilir. Bundan dolayı eğer bize değerse o bölgeyi anında temiz su ile yıkayıp arındırmak gerekir.

Bakımı Nasıl Oluyor?

Yuvanın aşağısındaki keçeyi açıp pamuğa alınan benzini sıkarsanız doldurma işlemini gerçekleştirirsiniz. Ancak buradaki en önemli madde, pamuğun kapasitesinden daha çok benzin koymamanız ve zaman zaman da o pamuğu değiştirmeniz gerekiyor.

Nasıl Kullanmalıyız?

Anlatılacak pek de bir kullanım detayı yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Bu çakmağı kullandığınız zaman başkalarına hava atmak için yapılan hareketler sergilemeyin. Eğer o esnada çakmak yere düşerse kapağı kırılır ve benzini çok kısa sürede tükenir.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda zipponun icadına ve ne olduğuna değindik. Keyifle okumanız dileğiyle.