Zımba Nedir Ne İşe Yarar?

Zımba dediğimiz alet genellikle kağıtların bir arada durması için kullanılır. İçine zımba teli adını verdiğimiz küçük bir tel koyulur. Zımbalar hayatımızın her alanında rahatlıkla görebileceğimiz aletlerdir. Özellikle ofis ve okul ortamlarında daha sık kullanılır. Evrak ve fotokopi işleri oldukça fazla olduğu için bir arada tutturmak adına oldukça kullanışlı bir şeydir.

Zımba denilen alet sadece kâğıt tutturmak işine yaramıyor. Adı aynı ama kullanım alanlarına göre de şekli değişebiliyor. Örneğin; mobilya alanlarında koltuk yüzü kaplarken, zımba ile tutturuluyor. Fakat o tarz alanlarda tercih edilen zımbaların boyutları değişebiliyor.

Zımbaların değişik şekillerde olduğunu bulmamız mümkün olduğu gibi iki farklı biçimi de var. Manuel olarak kullanılan ve elektrikli olarak kullanılmak üzere iki farklı kısma ayırabiliriz. Bu iki farklı çeşitte de birçok model ve renk seçeneği bulunuyor. Kullanılan zımbaların boyutuna göre de zımbaladığı kâğıt sayısı değişebilir.  Bazıları aynı anda 30 kâğıt zımbalarken bazıları 50 kâğıt zımbalayabilir.

Modern Zımba Nedir?

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullandığımız bir zımbadır. Oldukça kolay ve kullanışlı olarak işe yararlar. Hemen her yerde görebileceğiniz zımba çeşididir. Hatta evinizde bile kağıtlarınızı tutturmak adına kesinlikle çoğu kişide bulunabilen bir alettir.  Farklı farklı boyutlarda zımbalara erişmek mümkün.

Cerrahi Zımba Nedir?

Cerrahi zımba dediğimiz zımbalar ise ameliyathanelerde yapılan işlemler sonrasında kullanılır. Genellikle derinin kapatılması için yardımcı olan bir alettir. Dikiş yerine tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Sterilize edilmiş şekilde olan kartuşlar kullanılır.

Zımbayı Kim İcat Etmiştir?

Aslında tam olarak kimin yaptığı bilinmiyor. Ama tarih içinde yapılan ve ilk kullanılan zımbanın 18. Yüzyılda olduğu biliniyor. Hatta o dönem yaşayan Kral Louis için yapıldığı biliniyor. Özellikle o zamanlarda Fransa’da kullanılan kağıtlardan ötürü bunları bir araya toplamak önemli bir hale gelmişti. Bu işlevi görmesi adına oldukça mantıklı bir icat olmuştur.

1866 yılında ise George McGill, modern zımbaya öncü olacak bir tutturucu yapıp, patentini almıştır. Sonlarda zımba teli için C.H. Gould patent almıştır.

Fakat 1877 yılına gelindiğinde ise Henry R. Heyl, tek seferde zımbalama yapan bir alet için patent aldı. Hatta bu yüzden zımbanın asıl mucidi olarak onu görenler de bulunuyor.