Zil Nedir?

Zil, değişik şekilde ses çıkaran bir alettir. Genelde kullanılan ziller yuvarlak ve konik bir biçimde olur. Dökme metal dediğimiz bir şekilde yapılmıştır. Orta kısmında sallantılı bir şekilde olan metal, ucu top şeklinde olan düz bir çubuğu bulunur. Kenarlardan ufak bir vuruşta bile ses çıkarır. Bazı ziller hem seramik hem e camdan da yapılabilir. Bu zillerin kullanım alanları ise oldukça değişkenlik gösterebilir.

Özellikle de bu zillerin büyük olanları kiliselerde görmek mümkündür. Tarihte bu ziller ve çanların çalınması dini olan törenlerle alakalıdır. Daha çok dinsel ibadetler yapılacağı zaman insanları bir araya toplamaya yarar. Bazı önemli zamanlarda ise kişileri anmak adına zil çalınabiliyordu. Bu durum da barış ve özgürlükle alakalı tutuluyordu.

Günümüzde zillerin ufak şekilde olanlarını kıyafetlerde bile görmek mümkün. Sallandığı zaman ufak sesler çıkarıyorlar. Hayvancılıkla uğraşan kişiler de hayvanlarını kolay bulmak adına boyunlarına orta büyüklükte bir zil takarlar.

Peki, Zili Kim Buldu?

Çanların geçmişine bakacak olursak aslında oldukça eski zamanlara dayanıyor. Özellikle de Asya tarafında Çinliler tarafından kullanıldığını söylemeyebiliriz. M.Ö 3 binli yıllarda kullanıldığı yapılan arkeolojik kazılarda tespit edilmiştir. Bazı kazılarda ise çanak çömleklerden yapılma ziller bile olduğu bulunmuştur. Batı Asya taraflarına gelindiğinde ise zillerin ortaya çıkması yaklaşık olarak M.Ö 1000 yılına denk geliyor.

Eski zamanlarda kullanılan bu ziller köpeklerin yakasında bile kullanılmıştır. Batıda bulunan çanlar aslında daha çok kilise çanı olarak kullanılıyor. Bu çanlar sabit bir şekilde bulunuyor. Çanların hareketi bir ileri bir geri şeklindedir. Hatta oldukça büyük olan çanları çalmak adına ip bağlanıp sallanılması ve ses çıkarılmasına yardımcı olunurdu. Fakat artık kilise çanları gibi büyük çanlar daha çok otomatik bir şekilde çalabiliyor. Bu yüzden bu yorucu işle pek uğraşılmıyor diyebiliriz.

Orta çağ zamanlarda kullanıldığı bilinen çanlar ise bronzdan yapılıyordu. Fakat daha sonralardan bronza kalay karıştırılarak çanların yapısı değiştirilmiştir. Çan metalinin alaşımı oldukça iyi yapılmalıdır. Bu konuda iyi olarak bilinen kişiler Çinliler ve Türklerdir. Çan sesleri oldukça uzak mesafelerden bile duyulabilir. Hatta saat kulelerinde bulunan çan sesleri saati belirtmek için kullanılır. Genelde zil çaldığı zaman saat tam demek oluyor.