Zeytinyağı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Zeytinyağı hepimizin mutfağında kullandığı ve daha sağlıklı olan yağlardan biridir. Akdeniz’de bulunan o güzel zeytin bahçelerindeki zeytinlerden elde edilir. Zeytinyağı, zeytinlerin ezilmesi yoluyla çıkarılır. Kızartmalarda, sos olarak ya yemeklerde bunu rahatlıkla kullanabiliriz. Hatta zeytinyağı o kadar yaygın kullanılır ki kozmetik, ilaç ya sabun yapımlarında bile tercih edilebiliyor. Zeytinyağlı sabun kullanmayı seven çok fazla kişi de vardır herhalde. Bu yağdan yapılmış sabunlar ve duş jelleri de oldukça ilgi görüyor.  Kullanılan geleneksel yağ lambalarında ise yakıt görevi görür. Bu yağ sağlıklı yaşam içinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sayede doğal zeytinyağını diyet yapan pek çok insan kullanıyor.

Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Zeytinyağının elde edildiği bu zeytin ağaçları yaklaşık olarak M.Ö 8 binli yıllardan bu zamana kadar Akdeniz ve çevresinde yetişiyor. Dünya üzerinde en çok zeytin üretimi yapan ülke ise İspanya’dır. Daha sonra İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde onu takip ediyor. Zeytinin en çok tüketim yapıldığı yerlerden biri de Yunanistan’dır. Zeytinyağı en az aside sahip olan asitlerden oluşur.

Zeytini kimin bulduğu kısmı ise aslında çok karmaşıktır. Daha önceden de belirtmiş olduğumuz üzere M.Ö bile zeytin yetiştirip toplama gibi bir durum vardı. Yani bu zamanlarda da Neolitik çağda yaşayan insanlar tarafından toplanmış olabilir ancak. Kesin olarak yabani zeytin ağaçları nasıl ve nerede doğallaştırıldı bilinmiyor.

Zeytin üretiminin pek çok yerde yapıldığına dair kanıtlar bulunuyor. Günümüzde İsrail ve Filistin’in yer aldığı ülkelerin yerinde bile zeytin yetiştirildiğine dair kanıtlar vardır. Buralarda da toplanan zeytinlerden zeytinyağı yapılmıştır. Zeytin yetiştiriciliği her ne kadar eski olsa da zeytinyağının tam olarak çıkarılışı M.Ö 4 binli yıllardır diyebilir tam olarak. Girit Adası’nda bile zeytin yetiştirip yağ elde etmişlerdir. Zamanında bu zeytin ve zeytinyağı yetiştiriciliği ekonomik olarak adaya katkıda bulunmuştur.

İlk çıkarılan yağ ise şimdiki gibi yağ çıkarma makineleriyle değil elle ezilerek çıkarılmıştır. Daha sonralarda ise yağ çıkarmak için değirmen benzeri bir şey kullanıldığı da biliniyor. Sonralarda pres makineleriyle beraber yıl içinde oldukça fazla zeytinyağı çıkarılmaya başlanmıştır. Bulunan bu eski pres makileri hala kullanılmaya devam ediliyor.