Yürüyen merdivenler pratikliği ve rahatlığı açısından hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Çok fazla basamak çıkmak yerine yürüyen merdivenleri kullandığımızda işimizi daha çabuk hallederiz ve zamandan tasarruf yapmış oluruz. Özellikle yaşlılar için ve merdiven çıkarken zorlanan kişiler için oldukça kolay bir uygulamadır. En çok da alışveriş merkezlerinde yerini almaktadır. Asansör gibi çok önemli ve etkisi büyük olan asansör bir taşıma aracı olarak kabul edilir. Güçlü ve konforlu bir mekanizma olan yürüyen merdiven alışveriş merkezi ve iş merkezi gibi pek çok yerde kullanılabilmektedir. Metro istasyonu ve tren istasyonlarında da yer alan yürüyen merdivenler insanları bazen tembelliğe sürüklese de rahatlığı açısından vazgeçilmez bir seçenektir. Bazen aşırı yorgun oluruz ve merdivenleri çıkmaya halimiz olmaz. Bu anda eğer bulunduğumuz yerde yürüyen merdiven varsa işimiz kolaylaşır. Basamakları sürekli halde dönme hareketinde bulunan bir mekanizmaya sahiptir. Yürüyen merdivenler elektrikle çalışır. Üzerlerine basılarak insan taşınmasını sağlayan bu makineler daha çok hasta, merdiven çıkmakta zorlanan yaşlı ve çocuklarda, ilgili bir engeli bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle vücudunda yürümesini ve merdiven çıkmasını engelleyen ve zorlayan bir sebebe sahip olan kişiler için yürüyen merdiven çok yararlı bir buluştur. Hamile ve yaşlılar da yürüyen merdiveni oldukça çok kullanmaktadır.

Yürüyen Merdiven Nedir, Neye Yarar?

Yürüyen merdivenler sahip oldukları mekanizma sayesinde üzerinde yer alan insanları inip çıkartmaya yarayan ve katlar arasında ulaşımı sağlayan makineler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaygın kullanıldığı mekanlar özellikle avm ve iş yerleridir. Çeşitli tren istasyonlarında yerini korumaktadır.

Yürüyen Merdiven Çeşitleri Nelerdir?

Yürüyen merdivenler markalarına göre çeşitli kategorilere ayrılmaktadır.

  • Kone yürüyen merdiven
  • Yürsan yürüyen merdiven
  • Löher yürüyen merdiven
  • Otis yürüyen merdiven
  • Ake yürüyen merdiven
  • Schindler yürüyen merdiven

Yürüyen Merdiveni Kim Buldu?

Yürüyen merdiven ilk defa 15 Mart 1892 senesinde New York’ta W. Reno isimli kişi tarafından yapılmıştır. İlk kullanıldığı de Coney Island olmuştur. Gerçek anlamdaki ilk yürüyen merdiven de Charles A.Wheeler tarafından 2 Ağustos 1892 tarihinde yapılmıştır. Kendisi Amerikalı bir mucit olarak tanınmaktadır.