Besin değerleri son derece yüksek olan yoğurt, bireylere sağladığı büyük faydalar ile de tüm dünyayı cezp ediyor. Bir süt ürünü olan yoğurt, yüzyıllardır dünyanın pek çok yerinde yaygın bir biçimde kullanılmış ve kullanılmaya da devam ediyor. Çeşitleri bulunan yoğurt, içecek olarak da kullanılıyor. Peki ilk kim buldu bu yoğurdu, nasıl yapılır ve çeşitleri, insana sağladığı faydalar nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

Yoğurdu İlk Kim Buldu?

Bir süt ürünü olan yoğurt, lastik asit değerleri ile mayalanarak elde edilir. Çok uzun yıllardır milli bir içeceğimiz olan ayran da yoğurttan elde edilir. Yoğurdun ilk olarak ne zaman, nasıl, kim tarafından icat edildiği kesin olarak bilinmemekle beraber dünyanın pek çok yerinde farklı zamanlarda kullanılmaya başlamıştır. Amerika Birleşik Devletlerinde yaklaşık 50 sene önce kullanılmaya başlayan yoğurt, Avrupa’da ise 20.yy’ın henüz başlarından beri keşfedilmeye ve mayalanmaya başlamıştır. Genel olarak yoğurdun yaklaşık bin yıl önce Türk milletleri tarafından yapıldığı ve yenildiği de yadsınamaz bir gerçektir. Türkler 16. yüzyılda, tedavi amacında kullanılmak için Fransa’ya götürülen yoğurt, yiyecekten daha çok sağlık amaçlı kullanılıyordu. Dünya tarafından yoğurdun tanınması ve ne amaç için kullanılması gerektiği de genel olarak 20.yüzyılın başlarından itibaren anlam kazanmaya başlar.

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yapılışı son derece kolay olan yoğurt, uzun yıllardır pek çok yemek yapımında ve içeceklerde kullanılmıştır. Süt pişirildikten sonra, yoğurt mayası ilave edilerek yaklaşık 4 saat kadar yoğunlaşması beklenir. Ekşimsi bir aromaya sahip olduktan sonra, yoğurdun peltemsi bir yapıya sahip olana kadar beklenir. Yoğurdu elde edeceğiniz sütün seçimi dayanıklılık açısından ve daha pek çok açıdan son derece önem teşkil eder. Çeşitli hastalıkların oluşmasını sağlayan faktörleri engellemek adına, yoğurdu yeterli kıvama getirmek ve hammaddede bulunan yağı olabildiğince yumuşatmak için süt güzelce ısıtılır. 30 dakika kadar ısıtacağınız sütün homojen dengesini de iyi ayarlamanız gerekir. Elde edeceğiniz yoğurdun ısı işlemini tamamladıktan sonra soğutmaya bırakabilirsiniz.

Yoğurdun Çeşitleri Nelerdir?

  • Aromalı yoğurt
  • Bioghurt
  • Reform yoğurt
  • Silivri tipi yoğurt
  • Adi yoğurt
  • Kaymaklı yoğurt
  • Meyveli yoğurt